»Seneste nyt
»Nyhedsarkiv
Modtag vores nyhed/tilbudsmail

Landbrugsmaskiner
Entreprenørmaskiner
Have-, Park- & Vejmaskiner

Kom til dyrskue i Aabenraa

Igen i år tager PN Maskiner afsted til Sønderjyllands store dyrskue og håber, at mange vil lægge vejen forbi.

I år vil vi være at find på to stande:
- C26: den store New Holland fællesstand
- A30: vores egen stand med have-park maskiner

Tag familien med og kig forbi, der vil være noget til alle lige fra store til små, og vi byder på lidt godt til ganen.

Informationer:
- Sted: Dyrskuepladsen Aabenraa, Hjelmalle 2, 6200 Aabenraa
- Dato: 28.-29. maj 2010 (fre- og lørdag)
- Tidspunkt: 8.30-17.00 (begge dage)

Se programmet herunder. På forhåbentligt gensyn.


Fra dyrskuet officelle hjemmeside www.dyrskuet.dk:

Program

Fredag d. 28. maj 2010

Kl. 08.00 Kvæg, får og geder skal være på pladsen
Kl. 09.00 Udstillingerne åbner
Fællesdyrskuets officielle åbning - flaghejsning (SR)
1. Viceborgmester Jørgen Witte
Skuets formand Jørgen Popp Petersen
Bedømmelse af Malkekvæg (SR)
Kødkvæg (RØ)
Får og geder i ring ved staldene
(Skal være afsluttet kl. 11.15)
Kl. 11.30 Udpegning af ærespræmiedyr for malkekvæg og udpegning af
”Miss Malkeko 2010” (SR)
Kl. 12.00 Dyrskuefrokost i restaurationsteltet
Hovedtaler: Benny Engelbrecht, MF, Fødevareordfører Soc.
Kåring af skuets bedste stande
Kl. 13.30 Show: (SR)
Islænder show gruppe ved Daniel Schulz Fane ridning
Thorkild Dau Kørsel
Kvadrille islænder
Miniature heste
Dressurponyer
Tølt og flyvende pas
Kl. 14.30 Præsentation af kødkvægsracer og udpegning af: (SR)
Skuets bedste tyr, bedste ko med / uden kalv og bedste kvie
Kl. 15.30 Præsentation af får og geder (SR)
Kl. 17.00 Udstillingerne lukker

Betydninger: SR - Store ring LR - Lille ring RØ – Ring Øst 4H – 4H
Ret til ændringer forbeholdes.

Lørdag d. 29. maj 2010

Kl. 07.30 Heste skal være mødt på pladsen
Kl. 08.00 Bedømmelse og præsentation af heste
Kl. 10.00 Børnedyrskuet åbner (4H)
Kl. 10.45 Udpegning ved votering af:
Skuets bedste 2 års hoppe (SR)
bedste følhoppe (LR)
bedste hingst (LR)
bedste hoppeføl (LR)
Kl. 11.00 Kaninhop konkurrence (4H)
Kl. 11.15 Opstilling af besætningsgrupper af malkekvæg
Kl. 12.15 Derby-kalve og Derby- ko konkurrence (SR)
Fremtidskalve konkurrence (SR)
Kl. 12.15 Mønstringskonkurrence heste (SR)
Kl. 13.00 Mønstringskonkurrence kvæg (RØ)
Kl. 13.30 Kaninhop konkurrence (4H)
Kl. 14.00. Show: (SR)
Islænder show gruppe ved Daniel Schulz Fane ridning
Finale kvadrille
pony games Stafet springning
Kvadrille islænder
Miniature heste
Finale kvadrille
Tølt og flyvende pas
Præsentation af Børnenes Hesteskue
Islænder show gruppe ved Daniel Schulz Fane ridning
Kl. 15.00 Uddeling af præmier til Børnedyrskuet (4H)
Kl. 15.30 Præsentation af dyr tilkendt ærespræmie (SR)
Kl. 16.30 Dyrene må forlade pladsen
Kl. 17.00 Skuet lukker

Betydninger: SR - Store ring LR - Lille ring RØ – Ring Øst 4H – 4H
Ret til ændringer forbeholdes.


Tilføjet den: 25. maj 2010, kl. 11:53




Se flere nyheder i vores nyhedsarkiv

Koldingvej 17, Troldkær - 6630 Rødding - Tlf.: 7455 1114 - Fax: 7455 1113 - E-mail: info@pn-maskiner.dk
Webdesign: Pro-Plan Interaktiv A/S